Hľadať

Kopi Luwak - luxus menom cibetková káva

 

KOPI LUWAK alebo káva cibetka, tak znie presný preklad názvu jedinečnej a najvzácnejšej kávy na svete.

 

Najvzácnejšia: Cibetky pestované v zajatí sa neživia zrnami kávy. Celková produkcia kávy Kopi Luwak je teda závislá iba na množstve kávy, ktorú zozbierajú domorodí obyvatelia Indonézie, ktorí žijú v oblasti výskytu cibetiek a kávovníkových plantáží. Priemerná ročná produkcia tejto kávy sa teda pohybuje iba okolo množstva 500 Kg.

 

Jedinečná: Zrnká kávy Kopi Luwak majú znížené množstvo proteínu, ktoré je vstrebané organizmom cibetky. Proteín zapríčiňuje horkosť kávy.

Čo je Cibetka?

 

Cibetka je malá kunovitá šelema z čelede cibetkovitých. Sú charakteristické dlhým štíhlym telom s podlhovastou hlavou, špicatou papuľkou a dlhým chlpatým chvostom. Tieto malé šelmy žijú v Ázii, Afrike a južnej Európe. Cibetky sú zaujímavé aj tým, že majú pachové žľazy vylučujúe silne páchnucu látku, "cibet" ktorá sa používala v minulosti vo voňavkárskom priemysle.

Slovo luwak je z indonéžštiny a pomenuváva cibetku, která sa živí hmyzem a tropickými plodmi. Táto cinetka sa živí aj plodmi kávovníka, které jej prechádzajú zažívacím traktom. Chuť cibetkovej kávy sa dá opísať ako veľmi korenená, s veľmi príjemnou a ľahkou príchuťou čokolády a karamelu.

 

Kávové zrna tejto kávy sa získavajú zberom. Zberači kávy musia v lese pátrať po cibetčiom truse, prehrabávať sa ním a hľadať plody kávovníka. Potom musia odstrániť šupku z kávových zŕn a tie zniesť z lesov na ďalšie spracovanie. Kávové zrná sa ďalej spracovávajú bežným spôsobom. Po pražení získavajú jemnú chuť a príjemnú arómu.

 

Cibetková káva Káva Kopi Luwak

 

Káva Kopi Luwak bola na trh uvedená koncom 19. storočia. Od tej doby sa tradujú aj pokusy chovať cibetky v zajetí a pokúsit sa o veĺkovýrobu cibetkovej kávy. Tieto snahy však narazili na zásadný problém. Cibetky sa odmietajú v zajatí plodom kávovníka živiť.

Fotogaléria Kopi Luwak

BLACK COFFEE s.r.o.

Župná 42

953 01 Zlaté Moravce

Tel: 037/642 22 44

Mobil: 0905 956 687

E-mail: info@luwak.sk

Copyright © BLACK COFFEE s.r.o.

Všetky práva vyhradené.